GEVALE KALESİ’NDEN KONYA SEYREDİLEBİLECEK

KONYA (AA) - Selçuklu Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı iş birliği ile tarihi Gevale Kalesi'nde yürütülen kazı çalışmaları zirvede devam ediyor.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, tarihi kalede yürütülen kazı çalışmalarında gelinen son durumla ilgili inceleme gezisi düzenledi.

Tarihi mekanın zirvesi olan bin 700 metreye kadar tırmanışın gerçekleştiği gezide sarnıçlar, surlar ve ortaya çıkartılan diğer tarihi yapılar yerinde incelendi. Gezide Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, çalışmalarla ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

"Konya Ovası 360 derece gözlemlenebilecek"

Takkeli Dağ'da 3 yıldır önemli bir iş yürütüldüğünü ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şöyle konuştu:

"Şu anda kazı çalışmalarında önemli bir noktaya gelindi. Burası hem Konya Ovası'nın 360 derece gözlemlenebildiği hem de Antik dönemden itibaren bir kalenin bulunduğu önemli bir yerleşim alanı. Buradaki kazılarda da önemli bulgulara ulaşıyoruz. İnşallah burada oluşan kazıdan çıkan eserlerin sergilendiği alanlar ve burada restorasyonlarla birlikte Konya'nın turizmde önemli bir mekanı ve Konya silüetine önemli bir katkı sağlamayı düşünüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Tarihi bir kent olan Konya’nın geçmiş medeniyetlerinin kullandığı tarihi bir mekanda sabah buluşması gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof.Dr. Şeker ise "Konya’nın tarihi hazinelerinden birisi olan Takkeli Dağ (Gevale Kalesi) kazı çalışmalarının 3. yılındayız. Bu üç yıllık emek ortaya çok güzel kazı buluntuları çıkardı. Bu tür çalışmalar üniversitelerin görevi ama belediyelerin desteği ile de daha kolay yürütülmüş oluyor" şeklinde konuştu.

Comments are closed.