GEVALE KALESİ KAZI ÇALIŞMALARI TANITIM TOPLANTISI

Gevale Kalesi Kazı Çalışmaları Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Selçuklu Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Üniversitemiz işbirliğiyle yürütülen Gevale Kalesi’ndeki kazı çalışmaları yapılan basın toplantısı ile değerlendirildi. Programa Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan, Gevale Kalesi Kazı Başkanı Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Şimşir, Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, Selçuklu Belediyesi başkan yardımcıları, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.
Programın başında Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın bir medeniyet beşiği olduğunu ve bünyesinde pek çok önemli eseri barındırdığını belirtti. Takkeli Dağ kale kalıntısı kazı çalışmalarının Sayın Milletvekili Mustafa Kabakçı’nın, Matrakçı Nasuh’un gravüründen yola çıkarak kendilerini teşviki, cesaretlendirmesi ve sürekli bunu gündemde tutmasıyla 2012’de başladığını ve 2 yıldır yoğun çalışma yapıldığını söyledi. Altay: “Bu konuda önemli destekçilerimiz var. Az evvel söylediğim gibi başta Konya milletvekilimiz Sayın Mustafa Kabakcı, Necmettin Erbakan Üniversitesimiz ki kazı çalışmaları onlar tarafından yürütülüyor, Kültür Bakanlığımız ve İl Kültür Müdürlüğümüz. Bu vesile ile Konya Milletvekilimiz Mustafa Kabakcı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker’e ve İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Mustafa Çıpan’a çalışmalara gösterdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederim. Müze Müdürlüğünü unutmamak lazım, burada çıkan eserler ve bu süreçteki katkılarından dolayı Sayın Müze Müdürümüz Yusuf Benli’ye de teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan ise yapılan çalışmaların, Konya için büyük bir kazanç olduğunu söyledi. Müze Müdürlüğünün koordinesinde yapılan kazılarda, bilimsel desteğin Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından, maddi desteğin ise Selçuklu Belediyesi tarafından karşılandığını ifade eden Çıpan, bu çalışmaların Konya için büyük bir kazanç olacağını belirtti.

Adeta İğne İle Kuyu Kazıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker de iğne ile kuyu kazmak tabirinin karşılığı olan kazı çalışması faaliyetlerinin belirli bir düzeye gelmiş olmasından memnun olduklarını ifade etti. Bu işin sabırlı ve zahmetli bir iş olduğunu ve bu işe teşvik gerektiğinin altını çizen Rektörümüz, başta Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı olmak üzere, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a, İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan’a, Prof. Dr. Ahmet Çaycı’ya, Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Şimşir’e ve emek veren herkese teşekkür etti. Kısa zamanda zor şartlara rağmen ciddi bir çalışmanın yürütüldüğünü söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker Konya’nın 2020’lerde çok farklı bir siluete sahip olacağını söyledi.

İkinci Kale de Eklenecek

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı bu faaliyetlerde bütün Konya Milletvekillerinin katkılarının olduğunu kaydetti. Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın, İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan’ın ve tüm destek verenlerin katkısı olduğu için bu işin hızlı yürüdüğünü belirtti. Konya’da turizmi ihmal etmemek gerektiğini söyleyen Kabakcı: “Bu alanı sadece orayla bırakmayacağız. Hemen yanında bir başka eski tarihteki adıyla Sarıklı Tepe diye adlandırılan bir başka yerimiz daha var ki, Büyük Gevale diye de tarihte adlandırılıyor. Oradaki kazı alanları da tespit edildi. Hayallerimiz var. İnşallah Uğur Bey ile beraber Konya’nın siluetine iki kaleyi ekleyeceğiz. Yani Konya’yı seyredenler geride iki tane kaleyi görecekler.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gevale Kalesi Kazı Başkanı ve Üniversitemiz Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı ise yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili olarak yaptığı sunumunda; Bölgede iki volkanik dağın bulunduğunu ve kendilerini harekete geçiren unsurun bu olduğu ifade ederek: “Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Matrakçı Nasuh tarafından yapılan Konya siluetinde de iki dağ görünüyor. Bu minyatürde şehrin geri planında iki tane kalenin varlığını çok net bir şekilde görüyoruz.” dedi.

Yüzey araştırması ardından Takkeli Dağ’a yöneldiklerini belirten Prof. Dr. Çaycı, orada kazılara devam edildiği bilgisini verdi. Gevale Kalesi’nin Konya’nın kilidi olduğunu kaydeden Çaycı, o bölgenin Konya’nın ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizdi. Çaycı, Gevale Kalesi'nde su değirmenlerinin yanı sıra hayvan gücüyle çalışan bir değirmene rastladıklarını ve bunun kendileri açısından büyük bir buluş olduğunu söyledi. Konya için önemli bir sarnıcın varlığını da tespit ettiklerini vurgulayan Çaycı, 12 ay boyunca bu sarnıçta su eksik olmadığını hatta cilt rahatsızlıkları olan çocukların buraya getirildiğini kaydetti. Buranın Konya için tıp merkezi olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Çaycı, bu yerlerin nispeten projelendirmelerini yaptıklarını ve kurula teklif edeceklerini belirtti.

Kalede Tapınak Kilise ve Mescit Aynı Eksende

Kale yüzeyinde 60’ın üzerinde sarnıç tespit ettiklerini, özellikle tespit edilen tapınağın batı eksenindeki alanda da çalıştıklarını belirterek: “Orada da mihrabı bulunan küçük bir mescit bulduk. Dolayısıyla tapınak ile mescidin aynı eksen üzerinde inşa edildiğini fark ettik. Bu da bize, kronolojiye bağlı olarak belli dönemlerde tapınak, sonra kilise sonrasında mescide dönen mekânların varlığına delalet ediyor. Bunların tamamı kayaları oymak şeklinde yapılan mekânlardır.” diye sözlerine devam etti.

Mevlevilerin tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonraki süreç içerisinde Gevale Dağı’nda zaman zaman sema için çıktığı iddialarıyla birlikte, bu mekânların da tarihin belli dönemlerinde ayinler için kullanıldığı da söyleyen Prof. Dr. Çaycı, yapılan kazı çalışmalarında çok sayıda sikke, kitabe parçaları, Selçuklu seramiği, süzgeç kapları, bol miktarda madeni eser bulduklarını da aktararak sunumunun sonunda destek veren herkese teşekkür etti.

Comments are closed.